Cílem léčby je dosáhnout správného postavení zubů.

Má-li být léčba úspěšná, vyžaduje dobrou spolupráci pacienta. 

Léčba má dvě hlavní části

Aktivní část

má za cíl dosáhnout správného postavení zubů. Délka této léčby se liší podle závažnosti vady průměrně 2,5 roku až 3 roky. Výjimečně déle.

Retence

má za cíl udržet zuby v dosaženém postavení.Před začátkem aktivní léčby je pacient vyšetřen a je stanoven plán léčby. Pevné aparáty se skládají z kovových kroužků na zadních zubech a ze zámků, které se lepí na přední zuby. K těmto prvkům je přiváděn drátěný oblouk, který svým tvarem ovlivňuje postavení zubů.

Předpoklady léčby

Hygiena

Stále čistý chrup je bezpodmínečně nutný. Předpokladem pro dokonalé čištění je speciální zubní kartáček a nácvik správné techniky.

Strava

Během léčby musí pacient omezit sladkosti, lepivé čokoládové bonbony, jejichž zbytky ulpívají na zubech a způsobují odvápnění skloviny (výrazné bílé skvrny na přední ploše zubu) a zubní kaz. Zakázány jsou karamely a žvýkačka, které mohou uvolnit nasazené součásti. Neukusujte tvrdou stravu (oříšky, topinky, jablka, mrkev, apod. ). Jíst můžete téměř vše, ale nakrájené na malé kousky a v měkké konzistenci.

Spolupráce

Je nezbytné řádně používat přídatná zařízení, tj. zevní tah, gumové tahy, snímací aparátky. Bez jejich působení není možné dosáhnout nápravy.

Kontroly

Na kontroly, prosím, docházejte ve vlastním zájmu pravidelně a dodržujte objednací dobu. Aparátek nepůsobí automaticky. Lékař proto při kontrole ověřuje a obnovuje činnost řady součástek. Vynecháváním návštěv se léčebný postup zpomaluje. Bez kontroly může aparátek působit i opačně. Pokud by došlo k uvolnění kroužků, zámků nebo drátu nebo kdyby aparátek tlačil do dásně, navštivte lékaře i před objednací dobou.